Patru turişti din Vâlcea au fost recuperaţi, sâmbătă, de salvamontişti, după ce au urcat spre Vârful Omu fără să fie echipaţi corespunzător, o femeie ajungând aproape în stare de hipotermie.
Aventură periculoasă pe bicicletă în munți. Doi turiști ucraineni au pornit pe două roți pe Transfăgărășanul acoperit cu zăpadă. Pe traseul spre Bâlea s-au întâlnit cu salvamontiștii sibieni, care le-au interzis să-și continue drumul.
146 de turiști au fost blocați în munții Bucegi, în zona Babele, unde au urcat cu telecabina. Datorită vântului puternic, instalația a fost oprită pentru siguranța acestora. Salvamontişti şi jandarmi din trei judeţe participă la operațiune.