EXCLUSIV | Românii din Spania care trăiesc din turism se tem de COVID-19

Mulți dintre românii care trăiesc din turism în Spania se tem că un al doilea val de infectări le-ar închide definitiv afacerile. Numărul cazurilor de Covid-19 a crescut de 4 ori în ultima lună, iar restricțiile s-au extins în toate comunitățile autonome. Străinii nu se mai încumetă să-și petreacă vacanțele în Peninsula Iberică și încasările au scăzut dramatic. Un reportaj în EXCLUSIVITATE, realizat de Oana Dobrescu.

Britanicii care se întorc din Spania trebuie să stea 14 zile în carantină

Spania a primit o nouă lovitură în încercarea de a reporni turismul. Guvernul de la Londra a anunțat că Peninsula Iberică este din nou considerată zonă roșie și toți britanicii care merg acolo în vacanță trebuie la întoarcere să stea în carantină 14 zile. Decizia, luată peste noapte, vine dupa creșterea numărului de cazuri raportate în Spania care insistă însă că situația este sub control.

Românii rămân prudenți în privința destinațiilor turistice externe

Agențiile și tour-operatorii speră însă ca după 1 iulie călătoriile peste graniță să se regăsească în planurile de vacanță ale cât mai multor clienți. Condițiile de deplasare vor fi stricte, iar măsurile de siguranță, obligatorii. În Spania, de exemplu, accesul pe plaja din Barcelona se face doar cu programare. 

Ultima Oră

Cele mai citite