Străinii vin în România pentru vacanță și tratamente stomatologice. Turismul medical începe să se apropie de nivelul anului 2019

Odată cu ridicarea restricțiilor cauzate de pandemia COVID-19, străinii care alegeau să viziteze România și în scopul turismului medical încep să revină. Cei mai mulți pentru serviciile stomatologice care sunt mult mai ieftine. Potrivit estimărilor, începem să ne apropiem de nivelul anului 2019 când aveam aproape 7.000 de vizite pe an, în acest scop.

Excursii pentru tratamente. Tot mai mulți pacienți din diverse țări îmbină utilul cu plăcutul în străinătate

Vizitezi locuri frumoase, te relaxezi şi îţi rezolvi şi problemele de sănătate. Tot mai mulţi pacienţi din toate colțurile lumii fac turism medical. Ţările în care merg au de câştigat şi financiar, şi ca imagine. Grecia are chiar o strategie pentru atragerea străinilor. Autorităţile române încă evaluează resursele şi negociază ca firmele de asigurări să facă deconturile mai ușor.

Promovarea pachetelor turistice cu servicii medicale, pe agenda autorităților

În timp ce mulţi români fug de sistemul medical din ţară, pacienţi din străinătate vin aici. Nu e nimic paradoxal: străinii sunt atraşi de calitatea specialiştilor şi de costul mult mai mic al tratamentelor. Profitul din turismul medical, estimat la zeci de milioane de euro în fiecare an, ar putea creşte dacă pachetele turistice cu servicii medicale all inclusive ar fi mai bine promovate.

Cum ar putea deveni turismul medical un brand de ţară

România are un potenţial uriaş în zona balneo, dar cu mici excepţii, turismul în acest domeniu a fost lăsat de izbelişte. Chiar şi aşa, suntem căutaţi de turiştii străini, în primul rând pentru preţurile mult mai mici practicate la noi faţă de ţările europene.

Ultima Oră

Cele mai citite