Spectacol despre viața unui tânăr cu autism de Ziua Mondială a Sănătății Mintale. Terapia copiilor diagnosticați cu tulburare de spectru autist va fi decontată

Suntem toţi bine. Este mesajul pe care coregrafa Ioana Marchidan vrea să îl reţinem, atunci când vorbim despre noi. Tipici sau atipici. Suntem toţi bine este un spectacol despre viaţa unui tânăr cu autism. În România nu se ştie câţi astfel de copii sunt, dar în lume, unul din 36 este diagnosticat cu tulburare de spectru autist. Iar în aceste cazuri, terapia este singura șansă pentru o viață normală. Statul român a înțeles cu greu această necesitate și abia de la începutul lunii octombrie decontează două ore pe zi de terapie.

Terapia le dă o șansă la viitor copiilor diagnosticați cu tulburare de spectru autist. Din momentul în care ONG-urile se vor putea înscrie ca furnizor de servicii medicale, vor putea deconta câte 130 de lei pentru fiecare oră de terapie

Terapia este singurul lucru care îi poate ajuta ca, într-o bună zi, să devină independenţi. Vorbim despre copiii diagnosticaţi cu tulburare de spectru autist. Tratamentul lunar costă enorm, de aceea, măsura care se va aplica în curând le va da o şansă în plus.

Terapeutul virtual, o aplicație de recunoaștere facială a emoțiilor, în sprijinul copiilor cu autism

O companie IT din Iași a creat o aplicație de recunoaștere facială a emoțiilor, menită să îmbunătățească evoluția copiilor cu autism, dar și să facă mai ușoară activitatea terapeuților. Aplicația a fost deja testată în cadrul Asociației Surâsul Albastru, unde peste 30 de copii care suferă de această afecțiune, au parte de terapie. Evenimentul marchează și Ziua Internaționala de Conștientizare a Autismului.

2 aprilie, Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului. Povestea specială dintre o profesoară de pian și elevul său, diagnosticat cu tulburări din spectrul autist

Eduard este elev în clasa a X-a la Liceul de Muzică „Tudor Jarda” din Bistrița și a fost diagnosticat la 1 an și 9 luni cu tulburări din spectrul autist. Pianul, pe care l-a învățat cu profesoara Lidia Pavăl de la 7 ani, a fost salvarea lui. Ca să poată învăța la o școală de masă, alături de alți copii de vârsta lui, a fost nevoie de ani de terapie neîntreruptă, de perseverență din partea familiei, de luptă pentru dobândirea unor drepturi și de o profesoară care l-a primit la clasă când toți ceilalți l-au refuzat.

Ultima Oră

Cele mai citite