Campanie masivă de colectare de plasmă în Ungaria

Autoritățile din Ungaria îi îndeamnă pe cei care au avut COVID să doneze pentru a ajuta la vindecarea celor care se luptă acum cu virusul. În toată Ungaria au fost instalate centre mobile pentru testarea prealabilă înaintea colectării plasmei.

Tânără de 27 de ani, internată numai după ce starea ei s-a agravat. Mătușa fetei: “Doctorița i-a spus mamei: «Ce transfuzie de plasmă, că fata ta nu știm dacă rezistă până mâine?»”

Scandal în spitalul judeţean din Târgovişte. O familie reclamă faptul că o tânără a fost trimisă acasă deşi era bolnavă de Covid-19 şi că abia după ce starea i s-a agravat, pe fondul altor afecţiuni, a fost reprimită în unitatea medicală. Mai mult, familia spune că unul dintre medicii spitalului ar fi afirmat că pacienta ar muri oricum, indiferent de tratamentul aplicat.

Dispute pentru găsirea rapidă a unui tratament împotriva COVID-19. Este nevoie însă de timp pentru testarea unui medicament si obținerea unor date despre boală

Au trecut 6 luni de când SARS COV 2 a început să se răspândească pe toată planetă. După ce asculți prin ce au trecut deopotrivă pacienții și cadrele medicale, se desprinde o concluzie: deciziile în privința tratamentelor se iau mai mult în disperare de cauza decât pe baza unor informații verificate. Nu e ceva nou. E nevoie de timp ca să testezi un medicament și că să obții date despre o boală. Doctorii au o vorba: nu există boală, există bolnav.

Ultima Oră

Cele mai citite