De ce măsura ridicării mașinilor parcate pe trotuare este bună și ce ne mai trebuie pe lângă ea: transport public funcțional, parcări, răbdare și o comunitate educată

Poliţiştii rutieri vor putea, printr-o nouă lege, să ridice maşinile parcate pe trotuare. Deputaţii au adoptat o propunere legislativă în acest sens. Până acum, cei de la Rutieră puteau ridica doar maşinile parcate pe şosea. Iniţiatorul acestui proiect, deputatul USR Cătălin Drulă, a explicat că, astfel, autorităţile vin în sprijinul persoanelor cu dizabilităţi sau al persoanelor însoţite de copii mici, care sunt nevoite să meargă pe carosabil, pentru că trotuarele, de multe ori, sunt ocupate de maşini. Eduard Dumitrașcu, președintele Asociației Române pentru Smart City, a explicat, la TVR Info, de ce este de așteptat ca măsura să aibă efecte bune și de ce decizii în plus mai e nevoie.

București, pe locul 4 în lume la aglomerație. Locuitorii Capitalei petrec într-un an, în trafic, aproape 5 zile de mers bară la bară

Potrivit unui studiu recent, Bucureștiul se află pe locul 4 în lume în topul aglomerației. Capitala noastră este depășită doar de Istanbul, Bogota și Mumbai. Nu este de mirare, având în vedere că, în ultimii 30 de ani, nicio administrație nu a luat în serios problemele ridicate de traficul care se aglomerează tot mai mult de la un an la altul.

Studiu: 4 din 10 români merg zilnic cu maşina personală. Sociologii spun că acest lucru este semn de subdezvoltare

În ciuda aglomeraţiei şi a preţului record la combustibil, maşina personală este mijlocul preferat de transport al românilor. Sociologii spun că acest lucru este un semn de subdezvoltare şi efectul faptului că la noi în ţară transportul în comun nu funcţionează bine. Unu din doi români are o maşină în acest moment, iar acest lucru nu este o veste bună.

Greva de la Societatea de Transport București va continua și sâmbătă. Negocierile dintre sindicaliști și primarul general au eşuat

Mijloacele de transport în comun de suprafață nu au reluat circulația în Capitală vineri dimineață, după ce, joi, Tribunalul București a suspendat greva și a decis reluarea imediată a activității. Directorul general al companiei și primarul Capitalei au avertizat că toți cei care încalcă hotărârea judecătorească vor răspunde penal și riscă să-și piardă locul de muncă.

Ultima Oră

Cele mai citite