Poliţiştii de frontieră arădeni din punctul Nădlac 2 au depistat 22 de cetăţeni din Bangladesh, Pakistan, Sri Lanka şi Afganistan, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi în 2 tiruri.
Poliţiştii de frontieră au arestat preventiv pentru 30 de zile 3 cetăţeni români, care ar fi transportat ilegal migranţi. Al 4-lea român implicat în transportul migranților a fost pus sub control judiciar.
Un traficant de persoane a fost arestat preventiv la Timișoara. Bărbatul a transportat un grup de 17 persoane care intrase ilegal în România, pe la granița cu Serbia, iar pentru acest serviciu a primit 1.700 de euro.
Un pescador turcesc s-a scufundat, sâmbătă după-amiază, în zona de nord a Portului Constanţa, în dreptul danelor Ro-Ro, 3 şi 4, au declarat surse portuare pentru Agerpres.