Bucureşti, un cuptor încins. Asfaltul se topește, în autobuze este ca la saună

În Capitală, orice drum prin oraş a fost un calvar astăzi. Nu toate mijloacele de transport în comun au aer condiţionat aşa că, în tramvaie sau autobuze, şedinţele de saună au fost garantate. În plus, unii vârstnicii au ignorat avertismentele medicilor. Şi-au făcut de lucru pe afară chiar la ora prânzului.

În Capitală au început să se înființeze benzi unice pentru mijloacele de transport în comun. Șoferii de autoturisme sunt nemulțumiți

Bandă unică pentru autobuze a devenit principala opţiune a şoferilor grăbiţi. Astfel că planul Primăriei Capitalei de a rezolva aglemeratia din trafic nu a avut efectul scontat. Benzile sunt, teoretic, rezervate pentru autobuze, salvări, maşini de pompieri şi taxiuri. Aşa că primarul general îi roagă pe şoferi să respecte regula.

Transport în condiţii nesigure. Locuitorii din Ilfov sunt condamnaţi să meargă doar cu microbuzele private

Bucureştiul a rămas mult în urma marilor capitale europene, la capitolul transport în comun. Mai ales când vine vorba despre legăturile cu zonele limitrofe. Traseele sunt controlate de firme private, care-i transportă pe oameni în condiţii nesigure, cu microbuze supra-aglomerate şi neîntreţinute. Înfiinţarea unei linii publice este, deocamdată, în stadiu de proiect. Dar ar trebui să devină realitate în următorii...13 ani.

Ultima Oră

Cele mai citite