Germania a introdus un abonament de 49 de euro pe lună care poate fi folosit în orice fel de mijloc de transport în comun

Germania anunță o revoluție în mobilitate urbană și nu numai. A introdus un abonament de 49 de euro pe lună care se poate folosi în orice fel de mijloc de transport în comun, inclusiv trenuri regionale, în toată țara. Măsură vine după succesul campaniei de vara trecută când timp de 3 luni s-a putut circula liber pentru doar 9 euro pe lună. 

Primăria Capitalei nu vrea tramvaiele livrate de Astra Arad pentru că nu corespund parametrilor. Nicușor Dan spune că vom vedea noile mijloace de transport pe stradă peste o lună

Primele 8 tramvaie livrate dintre cele 100 comandate de Primăria Capitalei de la Astra Arad ar avea probleme. Motorul ar fi mai mic decât cel prevăzut în caietul de sarcini, vatmanul are acces pe ușa călătorilor și ar fi trebuit să intre separat, iar lista nu se oprește aici. Primarul General al Capitalei dă însă asigurări că toate condițiile din caietul de sarcini vor fi respectate și că tramvaiele vor ieși pe traseu în cel mult o lună.

Reguli stricte pentru cei care se deplasează cu trotinetele electrice. În Capitală ar putea fi interzis accesul în parcuri și pe trotuarele unde nu sunt piste speciale

Primăria Capitalei pregăteşte reguli stricte pentru cei care se deplasează cu trotinete electrice. De exemplu, ar putea fi interzis accesul acestora în parcuri sau pe trotuarele unde nu sunt amenajate piste speciale. În plus, pe străzile Bucureştiului, trotinetele nu vor mai putea fi lăsate la întâmplare, în staţiile de autobuz, în intersecţii sau lângă trecerile de pietoni. În aceste cazuri, atât operatorii cât şi utilizatorii riscă amenzi de până la 400 de lei.

Ultima Oră

Cele mai citite