Primăria Capitalei anunţă sâmbătă că au fost introduse în circulaţie patru tramvaie noi pe linia 10, care face legătura între Bulevardul Banu Manta şi cartierul Eroii Revoluţiei.
Viceprimarul Capitalei Stelian Bujduveanu anunţă că în anul 2023 bucureştenii au ales să meargă mai mult cu transportul public de suprafață, potrivit Agerpres.
Germania anunță o revoluție în mobilitate urbană și nu numai. A introdus un abonament de 49 de euro pe lună care se poate folosi în orice fel de mijloc de transport în comun, inclusiv trenuri regionale, în toată țara. Măsură vine după succesul campaniei de vara trecută când timp de 3 luni s-a putut circula liber pentru doar 9 euro pe lună.
Timp de 24 de ore, sindicaliștii din educație, sănătate, din transportul public și aerian opresc activitatea atât în sectorul public, cât și în cel privat.
Costă din ce în ce mai mult să călătorești prin România. Toate tipurile de bilete s-au scumpit în ultimul an, de la cele de avion, la cele de tren sau microbuz. Cu aproape 20 la sută. Iar toate estimările arată că şi în perioada următoare călătoriile vor avea costuri mai mari, în ritm cu inflaţia.
O grevă națională de 24 de ore în transportul public paralizează mai multe orașe din Italia, inclusiv capitala, Roma. În anumite intervale, multe autobuze, tramvaie și trenuri nu circulă.
Primele 8 tramvaie livrate dintre cele 100 comandate de Primăria Capitalei de la Astra Arad ar avea probleme. Motorul ar fi mai mic decât cel prevăzut în caietul de sarcini, vatmanul are acces pe ușa călătorilor și ar fi trebuit să intre separat, iar lista nu se oprește aici. Primarul General al Capitalei dă însă asigurări că toate condițiile din caietul de sarcini vor fi respectate și că tramvaiele vor ieși pe traseu în cel mult o lună.
Primăria Capitalei pregăteşte reguli stricte pentru cei care se deplasează cu trotinete electrice. De exemplu, ar putea fi interzis accesul acestora în parcuri sau pe trotuarele unde nu sunt amenajate piste speciale. În plus, pe străzile Bucureştiului, trotinetele nu vor mai putea fi lăsate la întâmplare, în staţiile de autobuz, în intersecţii sau lângă trecerile de pietoni. În aceste cazuri, atât operatorii cât şi utilizatorii riscă amenzi de până la 400 de lei.
Toate vehiculele Societăţii de Transport Bucureşti (STB) vor fi igienizate de operatori privaţi, începând cu data de 1 iulie, a anunţat, luni, compania de transport public, într-un comunicat de presă transmis AGERPRES.