transfuzie de sânge
O pacientă cu COVID-19 a donat sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină din Capitală. Cinci cadre medicale sunt acum în autoizolare pentru 14 zile, potrivit reprezentanților instituției. În prezent, nu există protocol prin care donatorii să fie testaţi pentru coronavirus.
Centrele de transfuzii, lipsă acută de personal și dotări. Ministerul Sănătății propune reorganizarea
Unul din zece pacienți care ajung în spitalele din România are nevoie de sânge. Suntem însă pe ultimele locuri în ceea ce privește numărul de donatori, iar multe intervenții chirurgicale din țară sunt amânate din lipsă de sânge. Și centrele de Transfuzii suferă din lipsă de personal și dotări. Ministerul Sănătăţii a pus în dezbatere publică un proiect prin care se reorganizează sistemul de transfuzii.
14 iunie, Ziua Mondială a Donatorilor de Sânge. Salvează vieți!
Ziua Mondială a Donatorilor de Sânge este sărbătorită în întreaga lume la 14 iunie. Evenimentul este un semn de mulțumirea donatorilor de sânge voluntari pentru darurile lor de salvare de viață și, de asemenea, pentru a spori gradul de conștientizare a nevoii de donări de sânge în mod regulat pentru a se asigura că toate persoanele și comunitățile au acces la livrări sigure și de calitate sânge și produse din sânge, ca parte integrantă a acoperirii universale a sănătății și o componentă cheie a sistemelor eficiente de sănătate.
VIDEO 14 iunie, Ziua mondială a donatorului de sânge. Ce putem face? Să donăm sânge. Să donăm acum! Să donăm constant!
Un omagiu adus donatorilor voluntari și, în același timp, conștientizarea nevoii de donații constante de sânge pentru a asigura calitatea, siguranța și disponibilitatea sângelui și a produselor din sânge pentru pacienții care au nevoie.

