Bărbatul din Iași acuzat că ar fi traficat zeci de fete cărora le promitea că vor ajunge top modele a fost eliberat de instanță

Decizie controversată a Curţii de Apel Iaşi. Magistraţii au decis eliberarea fără nicio măsură preventivă a bărbatului arestat în primă instanţă la cererea DIICOT pentru că ar fi traficat zeci de fete începând din 2000 şi până în 2016. Faptele s-ar fi desfăşurat sub umbrela unei agenţii de modele care promitea tinerelor o carieră de succes. Ancheta DIICOT a fost începută anul trecut şi a fost sprijinită de un ONG american specializat în protecţia victimelor traficului de persoane.

traficant de minori

Doar şase zile a stat după gratii bărbatul de 65 de ani din Iaşi arestat preventiv pentru trafic cu minori. Magistraţii Curţii de Apel au desfiinţat hotărârea judecătorului de drepturi şi libertăţi şi au dispus punerea în libertate a inculpatului. Mai multe detalii despre caz are Steliana Orășanu.

Ultima Oră

Cele mai citite