“Am fost răpită, bătută sălbatic, m-au tuns”. Poliția l-a prins pe traficantul zis Floris, care își exploata victimele cu o cruzime greu de imaginat
Un infractor periculos a fost prins de polițiștii bucureșteni de la Investigații criminale, după ce ani buni a reușit să fugă de autorități. Condamnat în 2021 pentru trafic de persoane, inclusiv de minori, Șerban Florin era pe o listă extrem de scurtă atât a Poliției Române cât și a Interpolului. Infractorul, lider al unei grupări care acționa în România, dar și în state din Europa, își trata victimele cu o cruzime fără margini. Urmează informații care vă pot afecta emoțional!
Șerban Florin, cunoscut ca Floris, a fost prins de cei de la Investigații criminale, într-un apartament din cartierul Rahova, din Capitală.
Pentru că a refuzat să deschidă, mascații s-au văzut nevoiți să spargă ușa. Bărbatul fugise din țară înainte de condamnarea de acum 5 ani.
Cătălina Toma, purtător de cuvânt Poliția Capitalei: Pe numele bărbatului, Tribunalul București a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la 18 ani și patru luni de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de minori în formă continuată, trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat.
Odată cu prinderea bărbatului, polițiștii de la combaterea traficului de persoane au eliberat victimele lui Șerban, exploatate sexual ani de zile. Cruzimea traficantului le înspăimânta nu doar pe fete, ci chiar și pe cei din rețeaua lui. Povestirile femeilor sunt șocante.
Am fost lovită și băgată în mașină, fiind bătută tot drumul. Am fost cazată în apartamentul lui Floris și bătută sălbatic. Floris m-a lovit și m-a amenințat cu un pistol. Mi-au tuns părul. Am fost bătută foarte urât în acea seară. Floris mi-a zis că îmi va aduce cei mai nespălați clienți. (sursă Rechizitoriu DIICOT)
O altă victimă le-a spus anchetatorilor că, de frica traficantului, s-a prostituat în Irlanda, numai cu gândul să-și protejeze familia.
În mod insistent, Floris m-a sunat, eu refuzând să mă întâlnesc cu el, pentru că îmi era teamă să nu mă lovească. Floris m-a amenințat cu faptul că îmi va face rău atât mie cât și membrilor familiei mele și mi-a spus că dacă mă duc în Irlanda să fac bani pentru a-i plăti datoria, mă va lăsa în pace. Deși nu aveam nicio datorie la Floris, de teamă am acceptat (sursă Rechizitoriu DIICOT)
Unele femei erau tratate că niște sclave și vândute de traficant.
Marius Popescu, jurnalist TVR: În 2014, Șerban Florin a preluat o victimă și dus-o în Germania și în orașul Saarbrucken a vândut-o unei case de toleranță. După câteva zile însă, a luat femeia, păcălind-o pe patroana respectivului stabiliment și și-a adus victima în România și a revândut-o.

