trafic scazut
La puțin peste o săptămână de la limitarea traficului prin ordonanță militară, străzile din București arată ca înainte de 1989, când puteau fi văzute foarte puține mașini. Traficul a scăzut cu 56 %, potrivit Primăriei Capitalei. Procentul a rezultat după ce specialiștii au analizat circulația din Piața Universității și au comparat ziua de ieri cu una de la începutul lunii martie. O echipă a TVR a survolat cu un elicopter al SRI Capitala și a văzut cum se circulă în cel mai mare oraș al României în plină carantină. Un reportaj exclusiv de Adelin Petrișor și Romeo Stancu.
Străzi fără maşini. Aplicația Waze arată cât a scăzut traficul rutier în Bucureşti: de la 19.000 la 3.400 de utilizatori simultan
Numărul utilizatorilor care folosesc simultan aplicaţia Waze a scăzut de la 19.000, la aproximativ 3.400, deoarece, pe fondul restricțiilor de călătorie, traficul rutier a scăzut foarte mult. Mai mulţi utilizatori au cerut ca, pe durata pandemiei să fie eliminată opţiunea de a raporta maşinile de poliţie, scrie Mediafax.

