toaletă în fundul curţii
Clopoțelul va suna pe 13 septembrie în toate unitățile de învățământ din România, dar nu doar pentru elevi, ci și pentru autorități, dintre care multe nu au "temele făcute". Avem în continuare școli care arată ca acum 30 de ani, altele sunt în plin șantier. La fel ca până acum, mulți copii vor merge la toaletă în fundul curții și se vor spăla pe mâini cu apă adusă de acasă. Sunt însă și unități care pot servi drept exemplu, datorită implicării celor responsabili.
Toaletă de 100 de mii de euro, în curtea unei școli din '48. Unitatea de învățământ nu a fost niciodată consolidată, grupurile sanitare neterminate nu au fost folosite
Investiții de 100 de mii de euro abandonate înainte de a fi terminate. Se întamplă în judeţul Iaşi, unde copiii învaţă în aceleaşi condiţii ca bunicii lor. Şase grupuri sanitare au fost idicate la roşu acum 10 ani. Lucrările nu au fost finalizate nici până acum.

