timbre
Încă un tezaur românesc pierdut? Nu avem un răspuns clar. Dar patrimoniul filatelic al ţării, evaluat la multe sute de milioane de euro, a fost descompletat şi zace închis în câteva cutii de carton. Curtea de Conturi susţine că ar fi dispărut sau au fost înlocuite cu falsuri multe dintre cele mai valoroase timbre din tezaur. O anchetă a procurorilor a fost însă închisă, iar un inventar oficial este amânat de câţiva ani, din lipsa unor decizii ale Ministerului Culturii, Muzeului Naţional de Istorie şi Băncii Naţionale.
Cum a ajuns un timbru cu Nadia Comăneci să coste două salarii medii pe economie
După primul campionat european de gimnastică feminină, organizat de România în anul 1957, acest sport a stârnit o mare pasiune în rândul celor peste 800.000 de colecţionari de timbre şi medalii din ţară. Cum a ajuns un timbru cu Nadia Comăneci să coste două salarii medii pe economie şi cât de dificil era de procurat, aflaţi într-un reportaj special al Ştirilor TVR.
- 1
- 2

