Ministrul Educaţiei, Sorin Câmpeanu, a anunţat luni că primul caz pozitiv la testul cu salivă pentru SARS-CoV-2 a fost raportat la Liceul "I.L. Caragiale" din Capitală.
Testele au devenit o practică obișnuită în multe școli din Europa și de peste Ocean. În unele țări, copiii se testează singuri, dar sub supravegherea profesorilor. De regulă, se folosesc teste salivare. În alte țări, elevii sunt testați de cadrele medicale ale școlii.
Avem proceduri clare de azi pentru testarea elevilor în şcoli dar lipsesc testele! Când vor ajunge, fiecare elev va face câte două pe săptămână. Personalul medical al școlii sau cadrele didactice îi vor testa pe copii, potrivit procedurilor emise de Ministerul Sănătăţii. Minister care rămâne inflexibil legat de condiţiile de desfăşurare a orelor cu prezenţă fizică.