Mediul de afaceri cere reorganizarea administrativă a României, astfel încât să existe mai puţine judeţe, comune şi oraşe. Mai multe asociaţii patronale susţin că astfel se va reduce aparatul birocratic şi se vor face economii uriaşe la buget. Analiştii vorbesc şi ei despre economii, dar alţii consideră că adevăratul câștig ar fi faptul că unități teritorial-administrative mai mari ar avea mai multă autonomie și forță de dezvoltare.