Terapie intensiva
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, consideră că scăderea numărului de infectări zilnice cu virusul SARS-CoV-2 s-ar putea produce peste o săptămână şi jumătate, cu condiţia ca românii să respecte regulile impuse de autorităţi, inclusiv masca în spații deschise.
Medicul Radu Ţincu: Nu avem o capacitate infinită de secții modulare de Terapie Intensivă și nici personal medical care să le operaționalizeze
Iar Secţiile de Terapie Intensivă ale spitalelor din Bucureşti sunt deja pline, motiv pentru care pacienţii sunt transportați la alte unităţi din ţară. Situaţia a fost explicată de Radu Ţincu, medic primar la Terapie Intensivă la Spitalul de Urgenţă Floreasca, la Tema Zilei.
Spitalele din vestul țării, la capacitate maximă. Spitalul de Boli Infecțioase “Victor Babeș” din Timișoara este plin de câteva săptămâni
Spitalele în care sunt tratați pacienții infectați cu SARS CoV-2 au ajuns la capacitatea maximă. Autoritățile caută metode pentru a mări numărul paturilor destinate tratării acestor cazuri, în condițiile în care și județele învecinate se confruntă cu aceleași probleme. In vestul tarii, 3.687 de cazuri de COVID19 s-au inregistrat de la inceputul pandemiei pana acum. Judetele Timis si Arad au trecut deja de 1200, respectiv 1100 de cazuri, iar Hunedoara se apropie de 1.000, in timp ce Caras Severinul se claseaza printre judetele cu putine persoane infectate, aproape 300.
Spitalele COVID, arhipline. Situația secțiilor de terapie intensivă, în Moldova
Medicii din spitale sunt epuizați de munca pe care o depun în perioada aceasta. Stresul și faptul că numărul persoanelor confirmate cu noul coronavirus este în creștere pun o presiune asupra cadrelor sanitare.
La Spitalul de Boli Infecțioase din Craiova secția ATI este plină
Spitalele Covid abia mai fac față internărilor. În Gorj, spitalul suport Covid nu mai are niciun loc liber la Terapie Intensivă. Toate cele 15 locuri sunt ocupate. Și spitalele din Craiova au ajuns la capacitate maximă pentru pacienții bolnavi de Covid-19.
Secțiile de Terapie Intensivă, tot mai solicitate. La Cluj mai sunt 12 locuri libere
La Cluj sunt aduși și pacienți din județele învecinate, astfel încât spitalele de acolo sunt extrem de solicitate.
Dr. Beatrice Mahler: “Muncim la capacitate maximă. Facem externări și paturile se ocupă imediat. Terapia este plină. Pacienții asimptomatici sunt toți evaluați și trimiși acasă în autoizolare”
Masca de protecție va fi obligatorie și în spațiile deschise începând de sâmbătă, 1 august. Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgență a luat deja această decizie care poate fi aplicată oriunde în țară, în anumite intervale orare. Mai trebuie și girul Executivului, care se reunește în această seară în ședință pentru a aproba aceste noi măsuri.
Cluj: O nouă secție de terapie intensivă, cu 11 paturi, la Spitalul de Boli Infecțioase
Numărul tot mai mare de cazuri de COVID-19 a dus la aglomerarea spitalelor din țară. La Cluj s-a deschis o nouă secție de terapie intensivă.
A treia zi cu peste o mie de îmbolnăviri cu coronavirus în România. Spitalele care tratează pacienți cu Covid sunt aproape pline
În spitalele deja pline, medicii caută cu disperare soluții pentru a face față valului de îmbolnăviri. Capitala a rămas din nou fară locuri la ATI pentru pacienții cu COVID. Autoritățile spun că scenariul cel mai negru este când vom ajunge la 2.000 de bolnavi la terapie intensivă. Acesta va fi pragul roșu, atrage atenția ministrul Sănătății.

