terapie cu oxigen
Situaţie de neimaginat pentru medicii de la unităţile de primiri urgenţe. Tot mai mulţi pacienţi cu Covid, în stare gravă, refuză tratamentul cu oxigen. Fenomenul a luat amploare după informaţiile din ultimele zile care s-au rostogolit pe internet, potrivit cărora oxigenoterapia ar provoca edeme cerebrale. Dimpotrivă, chiar lipsa oxigenului creşte riscul de deces, avertizează medicii ATI.

