temperaturi scăzute
Vremea va intra într-un proces de răcire şi va deveni normală pentru perioada din calendar, pe parcursul următoarelor două săptămâni (23 ianuarie - 5 februarie), iar probabilitatea de apariţie a precipitaţiilor - sub formă de ploaie, lapoviţă şi ninsoare - va fi ridicată pe tot parcursul intervalului în cea mai mare parte din ţară, se arată în prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Talibanii din Afganistan: Cel puțin 78 de persoane au murit din cauza temperaturilor scăzute din timpul iernii
Cel puțin 78 de persoane au murit în ultimele nouă zile în Afganistan în condiții de ger, a declarat joi un oficial taliban, accentuând o criză umanitară care afectează milioane de oameni care trăiesc acum sub controlul grupării islamiste radicale, potrivit CNN.
Analiză: Valul de frig din Europa persistă toată săptămâna. Temperaturile vor rămâne cu 5°C sub valoarea normală
Actualul val de frig din Europa va persista în această săptămână, iar temperaturile de îngheț au legătură cu vortexul polar slab din stratosferă. O mare parte din Europa de vest și centrală, inclusiv Marea Britanie, va rămâne în mod constant cu aproximativ 5°C sub valorile tipice pentru această perioadă a anului, potrivit The Guardian.
Schimbare radicală a vremii în vestul țării, după sosirea unui val polar. Ninsoarea a adus temperaturi scăzute la Timișoara
Iarna se simte tot mai mult și în România. Un val de aer polar a ajuns acum în vestul țării și a adus inclusiv ninsori după ce temperaturile au scăzut brusc. Dimineaţă au căzut primii fulgi din acest sezon şi la Timişoara. Copiii s-au bucurat, dar pentru șoferi a fost o problemă în plus.
De luni, temperaturile scad în toată ţara
Vreme neobişnuit de caldă în mai multe zone din ţară. Astăzi a fost mai degrabă o zi de primăvară decât una de mijloc de decembrie. Bucuroşi de adierea plăcută de afară şi de soarele care şi-a făcut şi el sporadic apariţia, mulţi oameni au lăsat totul deoparte şi au ieşit la plimbare şi la terase. De mâine însă meteorologii ne-au anunţat că vremea se răceşte brusc, iar în termometre vor fi doar puţin peste zero grade.
Cum va fi vremea până la finalul lunii octombrie
Vremea se va răci semnificativ către sfârşitul acestei săptămâni, însă după 22 octombrie şi până la finele lunii octombrie se va încălzi în majoritatea regiunilor, reiese din prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Harghita: Minus 2,9 grade la Miercurea-Ciuc, cea mai scăzută temperatură din zonele joase
Mercurul termometrelor a coborât, joi dimineaţa, la Miercurea-Ciuc, până la minus 2,9 grade Celsius, fiind cea mai scăzută valoare înregistrată în ţară în zonele joase.
Valori termice mai coborâte şi şanse mari de precipitaţii în următoarele două săptămâni
Valorile termice vor fi uşor mai coborâte decât cele specifice perioadei în următoarele două săptămâni (25 aprilie - 8 mai), în aproape toate regiunile ţării, cu maxime de 24 de grade Celsius şi minime de zero grade, în timp ce probabilitatea pentru precipitaţii va fi mai ridicată în prima parte a intervalului, reiese din prognoza publicată de Administraţia Naţională de Meteorologie pentru perioada 25 aprilie - 8 mai 2022.
Vreme în răcire accentuată în Capitală, duminică. Temperatura maximă va fi de 11-12 grade
Vremea se va menţine frumoasă în Capitală, sâmbătă, cu temperatură de până la 26 grade, însă duminică se va răci accentuat, iar temperatura maximă va scădea la 11-12, grade, pentru ca luni să crească uşor, până la 15 grade, conform prognozei speciale pentru Bucureşti emise de Administraţia Naţională de Meteorologie.

