Milano înregistrează cea mai fierbinte zi, după anul 1763. Furtuni puternice şi o scădere bruscă a temperaturilor vor lua locul caniculei, în următoarea perioadă

Oraşul Milano din nordul Italiei a înregistrat miercuri un nou record de temperatură medie zilnică, de 33 grade Celsius, în contextul în care un val de căldură care a început la jumătatea lunii august a atins apogeul, a anunţat Agenţia regională pentru protecţia mediului (ARPA), citată de Reuters, preluată de Agerpres.

Europa se topește de căldură. În mai multe țări sunt deja temperaturi record și se iau măsuri de protecție împotriva caniculei

Europa se topește de căldură. În mai multe țări sunt deja temperaturi record sau vor urma în acest weekend. În Italia se așteaptă peste 45 de grade. Autoritățile din Grecia au decis să-i țină departe de monumentele emblematice pe turiști, din cauza caniculei. Iar în Croația incendiile de pădure au pârjolit hectare întregi și au dat peste cap traficul în zone importante.

Ultima Oră

Cele mai citite