Încălzirea globală, studiată în România încă din 1969. Profesoara Elena Dragomirescu a descoperit atunci că temperaturile medii anuale crescuseră în Capitală în ultimii 100 de ani

O româncă a făcut pionierat în cercetarea privind încălzirea globală, iar studiile sale ar fi putut ajuta România dacă ar fi fost luate în seamă. Profesoară la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București, Elena Dragomirescu a descoperit încă din 1969 că temperaturile medii anuale au crescut în Capitală în ultimii 100 de ani. În timpul cercetărilor, a inventat un aparat de înregistrare a temperaturii în sol la diverse adâncimi.

În luna aprilie se vor înregistra temperaturi normale pentru această perioadă a anului și ploi mai puține. Cum va fi vremea de Paști

Cantităţile de precipitaţii vor fi deficitare în cea mai mare parte a ţării în cursul lunii aprilie, iar temperaturile se vor situa în general în jurul valorilor normale pentru acest interval, a transmis Administraţia Naţională de Meteorologie. Analiza se bazează pe estimările realizate de Centrul European pentru Prognoze pe Medie.

Ultima Oră

Cele mai citite