O româncă a făcut pionierat în cercetarea privind încălzirea globală, iar studiile sale ar fi putut ajuta România dacă ar fi fost luate în seamă. Profesoară la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București, Elena Dragomirescu a descoperit încă din 1969 că temperaturile medii anuale au crescut în Capitală în ultimii 100 de ani. În timpul cercetărilor, a inventat un aparat de înregistrare a temperaturii în sol la diverse adâncimi.
Vremea capricioasă își face de cap în nordul Europei. Locuitorii din Bruxelles s-au trezit cu orașul acoperit de zăpadă, după ce săptămână trecută în capitala Belgiei s-au înregistrat și temperaturi de 24 de grade.
Cantităţile de precipitaţii vor fi deficitare în cea mai mare parte a ţării în cursul lunii aprilie, iar temperaturile se vor situa în general în jurul valorilor normale pentru acest interval, a transmis Administraţia Naţională de Meteorologie. Analiza se bazează pe estimările realizate de Centrul European pentru Prognoze pe Medie.