Românii au dat 3 miliarde de euro pe smartphone-uri în ultimii zece ani. Numai în 2016 s-au cumpărat 3 milioane de telefoane inteligente, iar anul acesta se așteaptă ca unul din doi români să aibă smartphone.
Telefonul mobil ne uşurează viaţa, dar ne-o pune şi în pericol. Utilizarea în exces a mobilului poate provoca dureri de cap, probleme de memorie şi concentrare, depresii şi fluctuaţii ale tensiunii arteriale. Dar acestea par efecte uşoare, dacă ne gândim că, tot mai mulţi cercetători cred că radiaţiile emise de mobile ne îmbolnăvesc de cancer.
De două zile, în Franţa, angajaţii au dreptul legal să nu mai răspundă la e-mailurile de serviciu în afara programului de lucru. Noul an a adus acolo legea dreptului la deconectare, prin care s-a dorit ca angajaţii să nu mai lucreze până la epuizare.