LG - primul mare brand de smartphone-uri care se retrage complet de pe piață

Consiliul de Administraţie al grupului sud-coreean LG Electronics a aprobat luni închiderea diviziei de telefonie mobilă, care înregistrează pierderi, după ce nu a reuşit să găsească un cumpărător, o decizie în urma căreia devine primul mare brand de smartphone-uri care se retrage complet de pe piaţă, transmit DPA şi Reuters.

22 de milioane de telefoane mobile vechi stau nefolosite în sertarele românilor, deși ar putea fi reciclate

Peste 20 de milioane de telefoane mobile stau dezactivate în sertarele noastre. Nu le reciclam pentru că nu avem educația necesară și atunci când facem curățenie, de cele mai multe ori le ducem la gunoi, deși sunt spații speciale la tot pasul. Risipim astfel componente rare de care am avea nevoie pentru a face alte dispozitive și, mai grav, poluăm mediul.

Ultima Oră

Cele mai citite