Guvernul caută soluţii pentru a ţine sub control situaţia din piaţa energiei, unde facturile riscă să explodeze din nou în mai puţin de două luni. La 1 aprilie, expiră măsurile de compensare şi plafonare aplicate pentru sezonul rece. Responsabilii din domeniu s-au reunit la Guvern pentru a analiza posibilele măsuri.