târguri de Crăciun pandemie
Un Crăciun în grup restrâns, fără o mare reuniune de familie, este fără îndoială "ce mai bună opţiune" pe timp de pandemie pentru majoritatea ţărilor, a estimat luni Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), informează AFP.
Pregătiri de Crăciun fără strălucirea de altădată în Europa. Târgurile de Crăciun nu vor mai avea loc
Europa se pregătește pentru sărbătorile de iarnă sub amenințarea pandemiei de coronavirus. Multe țări au adoptat restricții severe sau totale. Și, totuși, oamenii încearcă să mai simtă ceva din feeria Crăciunului.
Tradiționalele târguri de Crăciun, anulate din cauza pandemiei de coronavirus
Forfota, aromele și buna dispoziție nu mai pot fi ingrediente ale unor sărbători pe timp de pandemie. Dacă în unele orașe încă se mai caută variante pentru astfel de manifestări, adaptate noilor condiții, în altele s-au spulberat toate speranțele odată cu intrarea în carantină. La Craiova, în schimb, autoritățile au anunțat deja când și cum va fi organizat târgul de Crăciun. Președintele Klaus Iohannis a declarat marți seara că astfel de evenimente sunt interzise în acest an.
Iohannis, despre organizarea târgurilor de Crăciun în pandemie: Imposibilă și inoportună
Organizarea unor târguri de Crăciun în plină pandemie mi se pare imposibilă și inoportună, a declarat președintele Klaus Iohannis, într-o conferință de presă organizată marți seara la Palatul Cotroceni.

