SUA | Casa Albă anunţă că retragerea trupelor americane din Afganistan se va încheia la sfârşitul lunii august

Casa Albă anunţă că retragerea trupelor americane din Afganistan se va încheia la sfârşitul lunii august. Între timp, Baza de la Bagram, situată la 50 de km de Kabul, a fost returnată oficial armatei afgane, după ce ultimii militari americani şi din cadrul NATO au evacuat-o. Pe fondul retragerii trupelor străine, talibanii au lansat în ultimele săptămâni ofensive în întreaga ţară.

Talibanii avansează și ocupă poziții noi în Afganistan

Toate trupele americane si NATO au părăsit baza aeriană Bagram, de lângă Kabul, capitala Afganistanului. Bagram a fost timp de 20 de ani centrul de comandă al operațiunilor din Afganistan. Localnicii au păreri împărțite: unii spun că se bucură de plecarea aliaților, dar sunt și afgani care se plâng că rămân fără locuri de muncă.

Ultima Oră

Cele mai citite