Cine și cum va plăti tranziția energetică și daunele provocate de schimbările climatice? Este întrebarea la care peste 100 de șefi de stat și de guvern, inclusiv România, încearcă să răspundă la Conferință ONU pentru schimbări climatice organizată în Egipt.
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a avertizat luni că toate ţările trebuie să aleagă: ori colaborează pentru reducerea emisiilor de dioxid de carbon, ori condamnă generaţiile viitoare la o catastrofă climatică, transmite Reuters de la reuniunea pentru climă COP27 din staţiunea egipteană Sharm el-Sheikh.
Summitul internațional pentru mediu al Organizației Națiunilor Unite care se desfășoară în Egipt ar putea fi un moment de cotitură în privința acțiunilor climatice. Peste 120 de lideri din întreagă lume se vor afla în stațiunea Sharm el-Sheikh de la Marea Roșie, pentru această reuniune la care România este reprezentată de președintele Klaus Iohannis.