Un oficial Hamas din Gaza l-a acuzat pe președintele american Donald Trump de „standarde duble flagrante” în cererea sa de eliberare imediată a ostaticilor încă reținuți în Gaza - dar a declarat pentru CNN că întâlnirile directe ale Hamas cu oficialii americani „au ca scop obținerea stabilității în regiune”.
Hamas ar putea fi forțată să își închidă birourile din Qatar, după ce SUA a comunicat micului stat din Golf că nu mai este acceptabil să permită grupului militant islamist să aibă o bază acolo.