Guvernul Austriei este dat în judecată pentru felul în care a gestionat epidemia de coronavirus din staţiunea montană Ischgl. La Viena a început vineri un prim proces civil, intentat de urmaşii unui jurnalist de 72 de ani, care s-a infectat acolo şi a murit de COVID.
Imunitatea dobândită după coronavirus este de durată. Un studiu al cercetătorilor austrieci în stațiunea de schi de unde s-a răspândit virusul anul trecut în toată Europa demonstrează că persoanele care au trecut prin boală se bucură în continuare de imunitate și la 8 luni de la infectare. Datele studiului sunt foarte importante pentru viitoarele măsuri de relaxare, pentru redeschiderea restaurantelor și a hotelurilor din stațiunile montane.