În două comune din Botoșani primăriile se pregătesc să instaleze stații de încărcare a mașinilor electrice. O facilitate aproape inutilă pentru că astfel de autoturime nu există. Iar în județ apa, canalizarea și gazul sunt încă un lux. Primarii spun că au primit stațiile bonus în proiecte pentru energie verde și speră că în timp vor deveni cu adevărat utile.
Patruzeci de staţii de reîncărcare pentru maşini electrice vor fi amplasate în 28 de locaţii din Sectorul 6, conform unui proiect de hotărâre adoptat, joi, de consilierii locali.
Programele "Rabla" iau startul din martie. Valoarea primelor de casare rămâne neschimbată, dar bugetele vor fi mai mari. Autorităţile vor să aloce fonduri record pentru achiziţia autoturismelor electrice şi hibrid. Şi problema deplasării pe distanţe lungi ar putea fi rezolvată. Compania de drumuri pregăteşte licitaţii pentru construcţia de staţii de încărcare pe autostrăzi.