Guatemala a declarat joi stare de urgenţă sanitară la nivel naţional din cauza unei epidemii de febră dengue care s-a soldat cu cel puţin 22 de morţi de la începutul anului şi a infectat peste 12.000 de persoane, a anunţat guvernul acestei ţări, relatează AFP, preluată de Agerpres.
Premierul spaniol Pedro Sanchez a anunţat duminică instituirea stării de alertă, echivalentul stării de urgenţă sanitară, pentru 6 luni, pe întreg teritoriul Spaniei. Măsura este însoţită de interzicerea circulaţiei pe timpul nopţii.