Carnea de miel, mai scumpă cu 15 la sută anul acesta. Crescătorii spun că au avut cheltuieli mari cu hrana animalelor, cu transportul și utilitățile

Coșul de Paști al unei familii va costa mai mult. Mieii se vând mai scump cu 15% față de anul trecut. Crescătorii spun că nu au încotro deoarece au avut cheltuieli mari cu hrana animalelor, cu transportul și utilitățile. Iar cumpărătorii își fac calculele cu grijă pentru a se încadra în bugete. De altfel, de câțiva ani, se cumpără tot mai puțină carne de miel.

Prețul pentru carnea de miel se anunță a fi mai mare chiar și cu 30% față de anul trecut

Se apropie Paștele și crescătorii de oi se gândesc deja la cea mai profitabilă perioadă din an. Mai ales că prețul pentru carnea de miel se anunță a fi mai mare și cu 30 % față de anul trecut. Totul spre necazul cumpărătorilor care vor fi nevoiți să plătească și 700 de lei dacă vor să aibă pe masa de sărbătoare friptură de miel. Ciobanii spun că nu pot să lase la preț, mai ales că în ultima perioadă s-au scumpit mult furajele.

TRAGEDIE | Un copil de 4 ani a murit după ce a căzut într-un bazin cu insecticid

Un copil de 4 ani, din Ticuşu Nou, județul Braşov, s-a înecat într-un bazin în care erau spălate şi deparazitate oile de la o fermă. Copilul n-a avut șanse de supraviețuire, pentru că apa din bazin conţinea Tomoxan, o substanţă chimică nocivă pentru om. Atenție, urmează detalii care vă pot afecta emoţional!

Ultima Oră

Cele mai citite