Ședința de Guvern. Executivul urmează să aprobe măsuri destinate angajaților și angajatorilor

Angajații direcțiilor de sănătate publică direct implicați în prevenirea efectelor pandemiei de COVID-19 vor primi bani în plus la salariu. Astfel, directorii executivi și adjuncți vor beneficia de un spor de 40 la sută, iar funcționarii publici, de 30 la sută. Aceste beneficii vor fi acordate până la încetarea stării de alertă, pentru a ajusta diferențele de salarizare în raport cu alți doctori din sistemul public.

Parc din Chișinău, reabilitat cu bani din România

Parcul "Alunelul" din Chișinău va căpăta un aspect nou şi modern, cu un sprijin financiar consistent oferit de București. Este vorba de a doua etapă de reabilitare a întregii zone de odihnă şi relaxare. Acesta este primul parc din Chișinău modernizat în întregime, după declararea independenței Republicii Moldova.

Ultima Oră

Cele mai citite