Imaginea unui sistem sanitar epuizat. Proporțiile dezastrului cu care ne confruntăm, într-o singură fotografie, devenită virală pe internet

Imaginea cu o asistentă medicală epuizată de efort la unitatea de primiri urgențe a Spitalului Clinic "Sf. Pantelimon" a devenit virală pe internet în ziua în care avem record de internări la terapie intensivă - 1.750. Aceasta este și ziua în care Organizația Mondială a Sănătății a considerat că situația este atât de gravă, încât a decis să trimită la București un expert pentru situații de urgență sanitară. Imaginea acestei asistente este imaginea întregului sistem medical, doborât de lupta cu coronavirusul. Spitalele gem de bolnavi COVID: sunt aproape 19 mii internaţi. În mai puţin de două săptămâni, virusul a luat peste 4 mii de vieţi. În curând am putea avea 900 de morţi pe zi. Există o singură soluție pentru a opri acest dezastru.

Managerul Spitalului Județean Vrancea, infectat cu COVID19, s-a izolat la un hotel, înainte de a fi dus la spital. În fruntea instituției va fi numită o conducere militară

Situație nouă și greu de imaginat la Focșani! Managerul spitalului, infectat cu COVID 19, și-a încuiat biroul și a dispărut cu toate documentele. Ministrul Sănătății spune că în oraș este o transmitere comunitara extinsă a noului coronavirus. Sunt zeci de cazuri, dar nicio persoană nu e internată. Haos total, descrie Nelu Tataru, care se pregătește să meargă la fața locului și nu exclude să numească tot o conducere militară interimară, cum a procedat la Suceava și Deva.

EXCLUSIV. Bolnavi de cancer, care depind de tratamentele vitale, au fost escrocaţi chiar de asistenta care le scria reţetele

S-a întâmplat la Spitalul Sfântul Pantelimon din Capitală. Rădiţa Niţu lua mii de lei de la pacienţi, cu împrumut, fără să-i mai dea înapoi. Un bolnav disperat a reclamat-o şi la Poliţie, dar a fost trimis să-şi ceară banii în instanţă. Asistenta şi-a dat demisia din spital şi nu mai e de găsit. La telefon, a încercat să impresioneze şi echipa TVR ca să nu fie demascată. Urmăriţi o anchetă în exclusivitate realizată de Diana Brâncuş.

Ultima Oră

Cele mai citite