Suspiciuni de mită la Spitalul Spitalul Municipal din Timișoara. Anchetatorii au făcut miercuri mai multe percheziţii. Un medic a fost ridicat de ofițerii DGA, în urma unui flagrant.
28 August 2024, 18:22 (actualizat 28 August 2024, 23:18)
Sunt din ce în ce mai multe focare de coronavirus în ţară în diverse instituții sau centre, dar şi în spitale. La Timişoara, mai multe cadre medicale s-au infectat la Spitalul Municipal, iar la Galaţi, la Spitalul de Urgenţă, au primit rezultat pozitiv peste 70 de angajaţi.
Este alertă la Timișoara, unde 10 bebeluși au fost depistați pozitiv la infectare cu noul coronavirus. Nelu Tătaru, ministrul Sănătății a solicitat Direcției de Sănătate Publică Timișoara să demareze de urgență o verificare la Spitalul Municipal.
Disperare în rândul bolnavilor de cancer trataţi în secţia de Radioterapie a Spitalului Municipal Timişoara. Şedinţele de radioterapie au fost întrerupte, de ieri, fiindcă acceleratorul liniar nu a mai primit aviz de funcționare. Unii bolnavi au fost deja duşi acasă. Comisia Naţională Pentru Controlul Activităţilor Nucleare a constatat probleme tehnice. Şi, în plus, spitalul nu mai avea un expert pentru aceste proceduri.