Focar de coronavirus la Spitalul Județean din Timișoara. Pacienți și cadre medicale, depistați pozitiv la un control de rutină

În Timiș a fost descoperit un nou focar de COVID-19 la Spitalul județean, cu ocazia unei testări de rutină. Sunt și pacienți și cadre medicale din Clinica de chirugie vasculară. La Botoșani, probleme ridică lipsa acută de personal în Spitalul județean, inclusiv pe parte administrativă. O alta mare unitate din țară, Sfântul Spiridon din Iași, se confruntă cu un val de cereri de testare din partea celor speriați că au luat virusul de la apropiați testați pozitiv.

Managerul Spitalului Județean de Urgență Botoșani, înlocuit din funcție a doua oară în mai puțin de o lună

Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Mavromati, Livia Mihalachi, a fost înlocuită din funcţie pentru a doua oară în mai puţin de o lună. Centrul Judeţean de Comunicare a transmis vineri seară o informare potrivit căreia Mihalachi a fost suspendată din funcţie în baza unui ordin semnat de ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru. În locul ei a fost numit medicul chirurg Radu Malancea.

Ultima Oră

Cele mai citite