Plângere penală pentru neglijență, în cazul de la Spitalul Gomoiu. Familia așteaptă certificatul medico legal

Familia fetiţei care are ruptură de cornee după ce a fost expusă prea mult la o lampă UV în spitalul Gomoiu din Capitală vrea ca nimeni să nu mai păţească aşa ceva. Părinţii au depus plângere penală împotriva celor care le-au rănit copila. Oamenii sunt convinşi că totul a plecat de la neglijenţă. Inspecția sanitară a dat deja mai multe amenzi. Am solicitat şi astăzi o reacţie din partea spitalului, dar până la această oră nu am primit răspuns. O anchetă înternă este încă nefinalizată.

O fetiță în vârstă de un an și jumătate, expusă accidental la o lampă cu UV din Spitalul Gomoiu. Asistentul responsabil și-a dat demisia. Inspectorii sanitari vor efectua un control

O fetiță în vârstă de un an împreună cu tatăl ei, aflați la Spitalul de Copii Gomoiu, au stat timp de 45 de minute într-o cameră în care era deschisă o lampă cu UV. În urma expunerii la razele ultraviolete, le-a fost arsă corneea. Potrivit unui comunicat al spitalului, expunerea a fost accidentală, iar asistentul care a lăsat lampa deschisă și-a dat demisia. O ancheta a spitalului este în desfășurare. Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila a spus că inspectorii sanitari vor face un control. 

Primăria Capitalei face precizări legate de inaugurarea spitalului de copii Victor Gomoiu

Primăria Municipiului București aduce precizări legate de inaugurarea noului spital pentru copii "Dr. Victor Gomoiu" din Capitală: "Toate secțiile și compartimentele din vechiul spital au fost mutate în noua clădire, sunt dotate cu aparatură de ultimă generație și sunt funcționale încă din data de 23 aprilie a acestui an. Până la această dată, 45 de operații și 657 de internări au fost realizate în noua clădire a Spitalului Dr. Gomoiu, inaugurată ieri, în care lucrează 253 de cadre medicale".

Ultima Oră

Cele mai citite