spital militar de campanie ROLII
Militarii români au ridicat în timp record spitalul militar din Otopeni. Facilitatea medicală a fost instalată complet în 8 zile şi este pregătită să trateze cazuri uşoare şi medici de COVID-19. Mai trebuie să primească acreditările de la autorităţile sanitare. Preşedintele Iohannis a vizitat spitalul militar şi a anunţat că după această criză se impune o evaluare foarte atentă a întregului sistem spitalicesc.
Președintele Iohannis, la Spitalul Militar de Campanie ROL II: Îi asigur pe români că suntem pregătiți
Preşedintele Klaus Iohannis s-a declarat, după vizita la Spitalul Militar de Campanie ROL II destinat pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus, mulțumit de spital. „Îi asigur pe români că suntem pregătiți (...) Împreună vom trece prin această criză”, a afirmat președintele.

