spectacol
Actrița Anda Caropol, la cei 81 de ani ai domniei sale, pe care-i poartă cu modestie, pășește elegant pe scenă și ...prin propria viață, într-un spectacol eveniment: „Repetiția vieții mele”, o producție a Teatrului Nottara, concepută de scenaristul Claudiu Sfirschi-Lăudat, în regia lui Alexandru Jitea.
Stagiunea estivală a Operei Naționale Române Iași se desfășoară în aer liber
Se deschide stagiunea estivală a Operei Naționale Române Iași. Este prima întâlnire față în față cu publicul, după câteva luni în care spectacolele au fost doar online. Vor fi reprezentații în aer liber până duminică inclusiv .
Festivalul internaţional EUROPAfest 2020, transmis online
Festivalul internaţional EUROPAfest 2020 se desfăşoară începând din 16 iulie până la 25 iulie, evenimente urmând să fie transmise, de la ora 20.00, prin live streaming pe reţelele de socializare Facebook şi YouTube de pe scena Sălii Auditorium a Palatului Regal.
Cirque du Soleil a demarat procedura juridică de intrare în faliment
Cirque du Soleil, cea mai mare și cea mai cunoscută firmă de circ contemporan, a demarat procedura juridică de intrare în faliment.
Timișoara capitală culturală europeană, proiect amânat
Timişoara Capitală Culturală Europeană 2021 se reportează! Adică, din cauza pandemiei, tot vă fi capitala culturală, dar în alt an. Comisia Europeană a cerut celor trei capitale de anul viitor să anunțe când și dacă proiectul s-ar putea reprograma.
Lady Gaga revine pe ringul de dans cu „Chromatica”, cel mai rapid vândut album în 2020
„Chromatica”, albumul lui Lady Gaga, este cel mai rapid album vândut al anului, care are piese ce fac parte din genul pop şi deja au fost lăudate de critici. Cel mai rapid vândut album la nivel global este „25”, al cântăreţei Adele.
Primul concert în aer liber din pandemie, la Timișoara. Participarea este gratuită, dar se face în baza unei rezervări
Viaţa începe să revină la normal, şi odată cu relaxarea vin şi motivele de bucurie pentru cei care duc dorul evenimentelor culturale. Ca de obicei, Timișoara dă tonul, şi sparge gheața când vine vorba de spectacole în aer liber!
Timișoara: Muzică de la balcon. Organizatorii nu au anunțat evenimentul pentru a nu încuraja adunările publice
După 2 luni de izolare, timișorenii din trei cartiere au ascultat muzică live, chiar de acasă. Concertele inedite au fost ținute de artiști… din balcoanele locuințelor. Dorul de muzică era mare așa încât oamenii au ieșit la geamuri, au dansat și au aplaudat.
Marcel Iureş: Aș fi vrut să fac ceva, să ajut pe cineva, dar dacă eu sunt la coadă la bătrânețe... suntem cumva scoși din convenția asta
Înainte să cadă cortina peste scenele de teatru, Marcel Iureş ne încânta și ne chema în special la Teatrul Act. Acum şi el stă acasă. Dar repetă în continuare, pe internet, pentru proiecte trecute sau viitoare. I-a dezvăluit multe lui Cătălin Ştefănescu într-un interviu pe internet. Vedem un fragment.

