Misiunile de interceptare din apropierea spațiului aerian românesc s-au înmulțit semnificativ odată cu declanșarea războiului din Ucraina. În doar 3 luni, intervențiile piloților români și din NATO aproape s-au triplat față de cele de anul trecut. De la începutul invaziei din Ucraina, avioane românești sau ale aliaților au decolat de mai bine de 100 ori pentru că aeronave rusești zburau în apropierea spațiului aerian al NATO.
Cerul României este tot mai aglomerat de la începutul crizei militare ruso-ucrainene. De frica bombelor, majoritatea companiilor aeriene au ales rute pentru avioane care ocolesc spațiul țării vecine. Asta înseamnă o creștere cu 10 la sută a traficului deasupra României. Piloţii spun că din această cauză se pot înregistra întârzieri.
Avioane F-16 românești, grecești și turcești au interceptat un avion militar care zbura deasupra Mării Negre, aproape de spațiul aerian românesc. Nu a fost o misiune reală, ci doar un exercițiu la care au luat parte aeronave ale mai multor aliați. Aeronava interceptată a fost un avion militar românesc de transport în care s-a aflat și o echipă a Știrilor TVR.