Spălatul pe dinți e pentru mulți copii un lucru neștiut. Și asta pentru că părinții nu au insistat sau nu au acordat o mare atenție îngrijirii orale a celor mici. Medicii trag semnale de alarmă și spun că mai bine de jumătate dintre copii nu își îngrijesc dintii bine și asta duce la probleme pe termen lung. Copilul de azi se transformă în adultul cu probleme greu și constisitor de rezolvat.
Un nou studiu britanic arată că cei care nu se spală pe dinți pot face cancer. Românii sunt codaşi la spălatul pe dinţi și cumpără o periuţă o dată la 2-3 ani.