Un oficial al Ministerului Sănătăţii face apel către români să renunţe să mai dea bani şi atenţii în sistemul medical. Nu vor fi trataţi altfel decât scriu protocoalele, spune secretarul de stat Adriana Pistol. Potrivit ultimului eurobarometru, românii sunt pe primul loc în Uniunea Europeană la dat şpagă la doctor şi cei mai mulţi cred că angajații din sănătate sunt mai corupți decât politicienii.
Bolnavii care ajung la spitalul din Alba Iulia pot spune de acum dacă medicii sau asistentele le-au cerut bani pentru serviciile lor. Conducerea spitalului a decis montarea unor aparate unde oamenii pot spune dacă au fost nevoiți să dea șpagă. Răspunsurile sunt confidențiale.