Cine merge la învestirea lui Donald Trump? Liviu Dragnea a fost invitat, Preşedinţia spune că nu reprezintă România

Pregătirile pentru ceremonia de învestire a noului preşedinte american provoacă tensiuni şi confuzie nu numai la Washington, ci şi la Bucureşti. Totul a fost provocat de ştirea că premierul Sorin Grindeanu şi liderul PSD Liviu Dragnea au fost invitaţi să participe la eveniment. La scurt timp, Administraţia Prezidenţială a precizat că România va fi reprezentată la Washington de ambasadorul George Maior, singurul care a primit o invitaţie oficială. Alţi lideri politici din ţara noastră vor participa la ceremonie în calitate privată.

Ambasada SUA, mesaj pentru guvernul Grindeanu şi un îndemn pentru continuarea luptei împotriva corupţiei

Ambasada Statelor Unite vrea să dezvolte împreună cu noul guvern Parteneriatul strategic dintre cele două ţări pentru creşterea securităţii comune şi consolidarea instituţiilor democratice. Misiunea diplomatică americană la Bucureşti precizează într-un comunicat de presă că parteneriatul dintre România şi Statele Unite se bazează inclusiv pe angajamentul faţă de buna guvernare şi de consolidarea statului de drept.

Ultima Oră

Cele mai citite