Sonda spaţială Voyager 2 a intrat în spaţiul interstelar, la 40 de ani după ce a părăsit planeta Pământ. Se află acum la 18 miliarde de kilometri distanţă de Terra şi explorează teritorii necunoscute umanităţii.
Agenţia Spaţială Americană a anunţat o nouă misiune spectaculoasă: lansarea unei sonde care aproape că va "atinge soarele". Astrofizienii vor să afle dacă Soarele ar putea reprezenta o ameninţare pentru existenţa umană.