Armata americană a salutat miercuri sosirea unei noi brigăzi în România pentru a continua misiunea menită să descurajeze potențiala agresiune rusă de-a lungul flancului estic al NATO.
27 March 2025, 09:59 (actualizat 27 March 2025, 10:07)
Statele Unite îşi vor prelungi prezenţa militară semnificativă în România, ca răspuns la invazia Ucrainei de către Rusia, potrivit cotidianului The New York Times.
Peste 100 de soldaţi americani au ajuns deja în România. Sunt specialiştii care se ocupă de instalarea trupelor. Așa cum a decis Pentagonul, 1.000 de soldați americani vor ajunge în țara noastră pentru securizarea zonei și sprijinirea aliaților în fața amenințărilor Rusiei. Între timp, în unele orașe din România, responsabilii cu protecția civilă verifică adăposturile pentru populație. Sunt peste 4.500 în toată țara.
Militarii americani din baza de la Mihail Kogălniceanu au făcut o faptă buna de Paște: i-au vizitat pe bătrânii de la un centru social din Constanța. Le-au dus cadouri, dar au și petrecut timp cu ei. Nu e prima dată când soldații americani se implică în viața comunității locale. Până acum au ajutat la renovarea unor spitale sau au organizat diverse evenimente caritabile.