şoferi vitezomani
Aproape 6.000 de şoferi au trecut pe culoarea roşie a semaforului la Timişoara în doar 4 zile. Alarmate de această situaţie, autorităţile locale au făcut publice datele şi au predat poliţiei imaginile surprinse de camerele de supraveghere. Legea nu permite însă amendarea şoferilor pe baza acestor imagini. Aceasta, în condiţiile în care România este pe primul loc în Uniunea Europă la numărul accidentelor de circulaţie, cu sute de răniţi şi zeci de morţi.
Razie a Poliției Rutiere în Capitală. Un șofer a fost prins circulând cu peste 100 de km/oră în oraș
122 de kilometri pe oră, pe străzile Capitalei. Este viteza cu care a fost prins, aseară, un bucureștean, în urma unor razii făcute de Poliția Rutieră.
Şeful IPJ Vâlcea a rămas fără permis. A fost prins când conducea cu 125 de km/oră, în localitate
Şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea a fost amendat chiar de către colegii săi.
Vânătoarea cu radare fixe și mobile. Acțiune comună a polițiștilor rutieri din 26 de țări europene
Poliția rutieră din toată Europa a fost astăzi pe stradă. Și la noi, încă de la primele ore, toate radarele au pornit vânătoarea de șoferi care iubesc adrenalina, chiar cu prețul încălcării legii. Acțiunea pan-europeană are dublu scop: penalizarea celor indisciplinați și, în același timp, realizarea unei hărți a drumurilor preferate de vitezomani.
Viteza şi carosabilul umed, o combinaţie ce poate deveni mortală. Poliţia Rutieră i-a amendat pe vitezomani
Viteză mare şi şosele umede: o combinaţie care, de multe ori, s-a dovedit mortală pentru şoferi. În încercarea de a tempera avântul conducătorilor auto şi de a preveni accidentele grave, poliţiştii de la Rutieră au ieşit astăzi în trafic şi au dat amenzi vitezomanilor.

