Un deputat PNL susține reintroducerea radarelor fixe în special în orașe. Numai așa, susține politicianul, va scădea numărul accidentelor și va crește siguranța în trafic. Părerea lui este împărtăşită şi de specialişti în domeniu. România ocupa primul loc în Europa în clasamentul deceselor cauzate de accidentele rutiere.
Aproape 6.000 de şoferi au trecut pe culoarea roşie a semaforului la Timişoara în doar 4 zile. Alarmate de această situaţie, autorităţile locale au făcut publice datele şi au predat poliţiei imaginile surprinse de camerele de supraveghere. Legea nu permite însă amendarea şoferilor pe baza acestor imagini. Aceasta, în condiţiile în care România este pe primul loc în Uniunea Europă la numărul accidentelor de circulaţie, cu sute de răniţi şi zeci de morţi.