sistemul de sănătate
Deşi numărul doctorilor care vor să profeseze în altă ţară este în scădere, iar alţii se întorc în România, tot nu este suficient pentru a acoperi deficitul de specialişti în sănătate.
STUDIU. Românii nu merg la medic pentru control de rutină
7 din 10 români nu ajung la medic pentru un control de rutină, iar mai bine de jumătate dintre cei care ajung să facă asta, sunt îndrumaţi de medic, deci nu o fac din proprie iniţiativă.
Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Dolj. Medicii și asistenții medicali sunt nemulțumiți de Legea salarizării
Protest spontan miercuri dimineața la Direcția de Sănătate Publică Dolj. Zeci de medici și asistenți medicali au ieșit în fața sediului nemulțumiți de aplicarea neunitară a legii salarizării.
FSLI: Mii de salariați din Educație cu probleme de sănătate sau în concediu de creștere a copilului pierd venituri semnificative
Potrivit calculelor făcute de Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, angajații din Educație, aflați în concediu medical, pierd aproximativ 20 la sută din venit, din cauza noii formule de calcul. “Cerem Guvernului României să intervină de urgenţă pentru modificarea acestor prevederi, care lovesc inclusiv în bolnavii de cancer sau în femeile care tocmai au născut ori urmează să aducă pe lume un copil”, scrie FSLI pe pagina de Facebook.
Ministrul Sănătății: Nu sunt bani suficienți, dar pe cei pe care-i avem nu-i gospodărim suficient. În primul rând trebuie să ne facem ordine
Sorina Pintea a fost duminică invitata lui Claudiu Lucaci, la Ultima Ediție. Ministrul Sănătății a vorbit despre "punctul 0" de la care vrea să înceapă reconfigurarea sistemului de sănătate, cu principii noi, care să respecte transparența, legalitatea și eficiența cheltuirii banilor publici.
România alocă cel mai mic procent din PIB pentru sănătate dintre toate ţările Uniunii Europene
Medicamente lipsă, liste de aşteptare pentru investigaţii sau cozi interminabile în faţa cabinetelor doctorilor. Este realitatea sistemului sanitar cu care se confruntă zilnic pacienţii. Nici nu e de mirare. România alocă cel mai mic procent din PIB pentru sănătate dintre toate ţările Uniunii Europene.
- 1
- 2

