Canalizarea, un lux pentru aproape jumătate dintre români

Canalizarea rămâne un lux pentru aproape jumătate dintre români. Numărul celor care reușesc să-și racordeze locuințele la astfel de rețele crește insesizabil de la un an la altul. Lipsa condițiilor civilizate de trai este acută în zonele izolate și sărace din sudul și estul țării. Dar sunt și mari orașe, inclusiv Capitala, unde încă există locuitori care nu au acces la sisteme de canalizare.

Într-un sat din Gorj a fost furat sistemul de canalizare. Investiția a costat 300 de mii de euro, dar sistemul nu a funcționat niciodată

Este anchetă într-un sat din Gorj după ce hoții au furat componente importante din sistemul de canalizare. Investiția a costat 300 de mii de euro, dar, la început, oamenii nu au vrut să se racordeze la canalizare așa că nici nu a funcționat vreodată. Pe rând, au dispărut din motoare din stația de epurare, capace de la canalizare ori chiar sistemul de supraveghere menit să surprindă chiar astfel de incidente.

Deșeurile, pericol pentru canalizare. La staţia de epurare din Timișoara s-au adunat în numai două ore două maşini de gunoi

Societatea care asigură furnizarea de servicii de apă şi canalizare din Timișoara atrage din nou atenţia asupra faptului că în canalizare ajung cantităţi mari de deşeuri care pun în pericol reţeaua. Ultimele ploi torenţiale au adus un volum record de apă. La staţia de epurare s-au adunat în numai două ore două maşini de gunoi.

Ultima Oră

Cele mai citite